آزمایش ناباروری مردان

آزمایش ناباروری مردان

علائم ظاهری عقیم بودن مردان چیست ؟ تشخیص عقیم بودن چگونه است ؟ درمان ناباروری مردان از رو اسپرم چیست ؟ چگونه بفهمیم عقیم هستیم یا نه ؟ آزمایش ناباروری مردان چگونه است ؟

شیوع ناباروری در مردان

با توجه به سهم مرد در حدود 50% موارد ناباروری ، اگر بررسی زوج نابارور را از مرد آغاز کنیم تقریبا همیشه مقرون به صرفه خواهد بود زیرا معمولا آزمایش ناباروری در مردان ارزان تر و در برخی مراکز به صورت رایگان انجام می شود .

آزمایش ناباروری مردان

آزمایش ناباروری مردان

بررسی ناباروری در مردان

در شروع کار اخذ یک شرح حال نسبتا کامل ، ضروری است . سابقه بیماری های طبی یا جراحی بیمار ممکن است در ارتباط با ناباروری فعلی اهمیت داشته باشد. مصرف داروها به خصوص داروهای ضد افسردگی و ضد فشار خون ممکن است در ساختن اسپرماتوزوئید ایجاد اختلال کند .

شغل بیمار از جنبه های مختلف ممکن است به ناباروری کمک کند . کسانی که مسافرت های مکرر شغلی دارند ممکن است در زمان مناسب ( تخمک گذاری ) همسر امکان نزدیکی نداشته باشند . کار کردن در محیط های گرم مثل نانوایی ، ممکن است امکان خنک شدن بیضه را محدود کند . کریپتوارکیدیسم در فرم دو طرفه آن و اوریون در مواردی که را دو طرفه درگیر کند ، می تواند ناباروری ایجاد کند . جراحی گردن مثانه ، سابقه جراحی لگنی و خلف صفاق با اختلال در اعصاب سمپاتیک می تواند باعث انزال معکوس و ناباروری گردد . به دنبال هر بیماری تب دار 1-3 ماه اسپرماتوژنز دچار اختلال می شود .

معاینات برای بررسی ناباروری در مردان

در سندرم کلاین فلتر ، وجود یک کروموزوم X اضافی باعث بلندی قد شده و کاهش ترشح آندروژن ممکن است ژنیکوماستی و ظاهر خواجگی پدید آورد . در سندرم کالمن علائم خواجگی با از بین رفتن حس بویایی همراه است . اپی دیدیم در آزواسپرمی انسدادیمعمولا معمولا کلفت تر و مشخص تر از اپی دیدیم طبیعی قابل لمس است .

توجه به اندازه بیضه و ثبت آن لازم است . صرف وجود واریکوسل که تقریبا همیشه در سمت چپ ملاحظه می شود ، دال بر وجود رابطه علت و معلولی آن با ناباروری شخص نیست ونوگرافی ورید اسپرماتیک دقیق ترین و مشکل ترین وسیله تشخیص واریکوسل است . کاربرد اصلی آن در بررسی عود واریکوسل بعد از عمل جراحی است .

معمولا آزمایش ناباروری در مردان ارزان تر و در برخی مراکز به صورت رایگان انجام می شود .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکز درمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس کانال  اینستاگرام مراجعه کنید.

آزمایش ناباروری مردان

  1. اسپرموگرام

بعد از یک شرح حال و معاینه فیزیکی مناسب معمولا آزمایش اسپرموگرام ، قدم بعدی در ارزیابی بیماران نابارور است .

حداقل دو نمونه اسپرموگرام که هر کدام معرف یک دوره اسپرماتوژنز باشند. یعنی فاصله آنها بیش از 3 ماه باید باشد برای قضاوت ضروری است . در اغلب موارد 2 یا 3 نمونه اسپرموگرام طی مدت زمان چند هفته ارزیابی کافی از اسپرماتووژنز پایه را به دست می دهد.

حداکثر زمان لازم برای رساندن نمونه به آزمایشگاه نیم ساعت است . مدت زمان احتراز از نزدیکی قبل از تهیه نمونه می شود . و در نتیجه اسپرموگرام موثر است .

  1. آزمایشات هورمونی

انجام آزمایشات هورمونی به طور روتین ضرورت ندارد . شایع ترین اختلال هورمونی که در افراد نابارور دیده می شود افزایش FSH است . در صورتی که این هورمون چند برابر نرمال باشد نشانه اختلال اسپرماتوژنز بوده ولی طبیعی بودن آن لزوما نشانه طبیعی بودن فرآیند ساخت اسپرم نیست . افرادی که میزان شمارش اسپرم زیر 10 میلیون دارند یا علائمی دال بر اختلال هورمونی دارند به عنوان تست اولیه FSH و تستوسترون اندازه گیری شود . در صورتی که غیرطبیعی باشند ، بررسی های هورمونی بیشتر مثل پرولاکتین ، LH وغیره انجام می شود .

درمان نازایی در زناندرمان ناباروری در مردانمیکرواینجکشن

برچسب گذاری توسط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 18 =