تالاسمی ماژور

بیماری تالاسمی شایع ترین بیماری کم خونی ارثی می باشد. ایران یک کشور بسیار شایع برای بیماری تالاسمی است. بیماری تالاسمی ماژور یک اختلال ژنیتیکی است که در آن مغز استخوان افراد مبتلا قادر به تولید گلبول قرمز نمی باشد. اگر فرد مبتلا به بیماری گلبول قرمز سالم دریافت نکند باعث می شود در اثر کم خونی شدید فرد رشد طبیعی نداشته باشد.
تالاسمی یک طیف بیماری از فرم خفیف تا فرم بسیار شدید است.
این تقسیم بندی شامل:
 تالاسمی مینور
 تالاسمی بینابینی
 تالاسمی ماژور
به علت کم خونی شدید و تزریق خون های مکرر به علت ایجاد تغییرات ناشی از بیماری در چهره فرد مشکلات بسیاری به لحاظ اجتماعی و روانی برای وی ایجاد می شود. فرد مبتلا به بیماری تالاسمی ماژور به علت بیماری توانایی انجام بسیاری از امور را ندارد یا از نظر تغییر چهره توانایی انجام کار در هر محیطی را ندارد.

درمان بیماری تالاسمی ماژور

این بیماری در اکثر موارد این بیماری قابل بهبودی کامل نیست و باید تا پایان عمر به این بیماران خون و دارو تزریق شود. علی رغم این مسائل عوارض ناشی از بیماری بر فرد ایجاد خواهد شد. هر چند که امروزه درمان هایی مانند پیوند مغز استخوان برای این بیماران وجود دارد ولی هنوز بیماری تالاسمی بیماری است که به طور کلی قابل درمان نیست. بیماری تالاسمی بیماری قابل پیشگیری است.
یکی دیگر از مشکلاتی که بیماران تالاسمی دارند هزینه درمان و بار مالی است که درمان بیماری تالاسمی به کشور تحمیل می کند.

علائم بیماری تالاسمی ماژور

 تپش قلب
 رنگ پریدگی
 اختلال در رشد
 کم خونی
 رسوب آهن
 برجسته شدن پیشانی
اگر زوجی ناقل بیماری باشند باید قبل از اقدام به بچه دار شدن، آزمایشات ژنیتیکی انجام دهند و از تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی ماژور جلوگیری کنند.

عوارض تزریق خون به بیماران تالاسمی ماژور

تزریق خون به بیماران مبتلا به تالاسمی ماژور باعث رسوب آهن به غدد درون ریز می شود که احتمال ابتلا به دیابت، کاهش کارایی قلب و اختلال در رشد و بلوغ را افزایش می دهد. یکی دیگر از علل مرگ این بیماران نارسایی قلب ناشی از رسوب آهن در بافت های آنها می باشد. برای جلوگیری از این امر باید به بیماران داروی دسفرال تزریق کرد.
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه.

برچسب گذاری توسط , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 1 =