سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر

آیا با نشانه های بیماری سندرم روده تحریک پذیر آشنایی دارید؟ آیا می دانستید اکثر افراد مبتلا به این بیماری زنان هستند؟ ایا سندرم روده تحریک پذیر قابل درمان است ؟ افراد در اواخر دوران بلوغ تا اوایل دهه چهلم زندگی به این بیماری دچار می شوند.

سندرم روده تحریک پذیر باعث دردهایی در شکم و در زمان دفع می شود. همچنین در برخی موارد باعث اسهال یا یبوست شده و یا مدفوع نازک یا سخت یا نرم و مایع را موجب می شود.

این بیماری خطر مرگ نداشته و عمر بیمار را تحت الشعاع قرار نمی دهد. همچنین موجب بیماری هایی مثل کولیت روده ، بیماری کرون و یا سرطان روده بزرگ نمی شود. ولی این بیماری روال زندگی فرد را کمی تغییر داده و تقریباً به مدت طولانی همراه بیمار است. برخی از بیماران برای کنار آمدن با مشکلات این بیماری، ممکن است به دنبال کار در منزل بروند و یا ساعات کاری را کوتاه تر کرده و یا اصلاً کار نکنند.

سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر

علائم بیماری سندرم روده تحریک پذیر

بیماران مبتلا به این عارضه علائم زیر را در خود مشاهده می کنند:

 • اسهال (که در برخی مواقع خیلی با شدت اتفاق می افتد)
 • یبوست
 • یبوست و اسهال نوبتی
 • دردهای شکمی یا انقباضات شکمی معمولاً در نیمه پایینی شکم. این دردها بعد از غذا خوردن شدت پیدا کرده و پس از تخلیه روده ها ، درد کاهش می یابد.
 • ایجاد گاز در روده ها یا نفخ
 • مدفوع سخت تر یا نرم تر از حالت نرمال

استرس می تواند علائم این بیماری را بدتر کند. برخی از افراد، علائمی در سیستم ادراری داشته و یا مشکلاتی در مسائل جنسی پیدا می کنند.

انواع مختلف سندرم روده تحریک پذیر

۴ نوع از این بیماری وجود داشته که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم. سندرم روده تحریک پذیر با یبوست، سندرم روده تحریک پذیر با اسهال دونوع شایع این بیماری هستند. همچنین این بیماری در برخی مواقع به طور متناوب موجب اسهال و یبوست در فرد می شود. و نوع چهارم این بیماری درهیچ یک از انواع ذکر شده نمی گنجد.

سندرم روده تحریک پذیر باعث دردهایی در شکم و در زمان دفع می شود. دکتر هومن هوشنگی فوق تخصص گوارش کبد و آندوسکوپی معده با روش های نوینی به درمان سندرم روده تحریک پذیر می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۸۸۳۳۸۴۵۳ و ۰۲۱۸۸۳۳۶۱۰۰ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر هومن هوشنگی مراجعه نمائید.

علت ایجاد سندرم روده تحریک پذیر

با اینکه علائم مختلفی موجب عود کردن این بیماری می شود، کارشناسان هنوز علت دقیق شروع این بیماری را نمی دانند. مطالعات نشان داده که که روده بزرگ با تحریک ملایم، حساس و بیش فعال می شود. حرکت ریتمیک روده ها وقتی که از حالت طبیعی خارج می شود، موجب اسهال یا یبوست می شود.

برخی فکر می کنند که ماهیچه ها در روده درست منقبض نمی شوند و موجب تغییر در حرکت مدفوع می شود. ولی مطالعات خلاف این را نشان داده است. برخی دیگر از مطالعات نیز دلیل ایجاد این عارضه را وجود هورمون های تولیدی در بدن می داند. از جمله این هورمون ها می توان به سروتونین و گاسترین (که موجب کنترل سیگنال های بین مغز و سیستم گوارشی می شود) اشاره کرد.

مطالعات گسترده ای برای اثبات وجود باکتری خاصی در روده ها که موجب بیماری سندرم روده تحریک پذیر می شود، انجام گرفته است. به دلیل شیوع بیشتر این بیماری در بین زنان برخی از محققان دلیل این بیماری را وجود هورمون خاصی در بدن می دانند ولی هنوز ثابت نشده است.

سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر

تشخیص سندرم روده تحریک پذیر

هیچ گونه تست آزمایشگاهی ای برای تشخیص این بیماری وجود ندارد. پزشک با بررسی علائم ذکر شده توسط بیمار ، حدس این بیماری را زده و آزمایشاتی برای بررسی شرایط زیر انجام می دهد:

 • آلرژی غذایی مثل حساسیت به لاکتوز یا عادات غذایی نامناسب
 • مصرف برخی داروها مثل داروی فشار خون یا آهن یا آنتی اسیدها
 • عفونت
 • فقر آنزیم در پانکراس که عملکرد درستی نداشته و آنزیم کافی برای هضم و شکست مواد غذایی تولید نمی کند.
 • بیماری ورم یا التهاب روده ها مثل کولیت روده و یا بیماری کرون

پزشک برای تشخیص قطعی این بیماری، آزمایشات زیر را انجام می دهد:

 • سیگموئیدوسکوپی یا کلونوسکوپی برای مشاهده علائم ورم در بالای روده ها
 • آندوسکوپی معده در صورتی که بیمار دچار سوزش معده و یا گوارش بد می باشد.
 • ایکس ری
 • آزمایش خون برای بررسی بیماری آنمی (تعداد گلبول های قرمز بسیار کم) مشکلات تیروئیدی و علائم عفونت
 • آزمایش مدفوع برای بررسی خون در مدفوع یا وجود عفونت
 • آزمایشات مبنی بر حساسیت به لاکتوز، گلوتن و بیماری سلیاک

درمان قطعی سندرم روده تحریک پذیر

تقریباً اکثر افراد با این بیماری ، علائم مشترکی داشته ولی راه درمانی برای هر شخص متفاوت است. در کل دوری از استرس ها و فشار های عصبی و پرهیز از یکسری داروها و غذا ها به منظور جلوگیری از ایجاد گاز در روده ها می تواند بسیار کمک کند.

سرطان روده در جوانان

بهترین متخصص گوارش در تهران

برچسب گذاری توسط , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − دو =